TELEFONY ZAUFANIA

HIV/AIDS

* od pn. 9.00 do pt. 21.00 z wył.

dni ustawowo wolnych od pracy.

* płatne za 1. min. połączenia

Informacje prasowe

Print Friendly, PDF & Email

Wydarzenia

Europejski Tydzień Testowania na HIV oraz kampania Coś was łączy? Zrób test na HIV

Europejski Tydzień Testowania na HIV

Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. Eksperci z całej Europy, zajmujący się na co dzień tematyką HIV i AIDS, łączą działania, aby wspólnie, jednym głosem zachęcać ludzi do wykonania testu w kierunku HIV i propagować wczesną diagnostykę zakażeń. Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV wspiera wiele międzynarodowych i europejskich organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. Organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej www.testingweek.eu tak piszą o testowaniu:

„Europejski Tydzień Testowania daje możliwość zjednoczenia się całej Europy w celu zwiększenia świadomości korzyści, jakie płyną z wykonania testu w kierunku HIV.”

Dla większości ludzi, moment otrzymania diagnozy o zakażeniu HIV to doświadczenie przewracające życie do góry nogami, pociągające za sobą duże zmiany o charakterze praktycznym i emocjonalnym. Ten czas w życiu pacjenta to najlepszy moment, aby wejść na ścieżkę zdrowego stylu życia włączając w to podjęcie leczenia.

Długość życia osób HIV+ jest porównywalna z długością życia ogółu społeczeństwa, o ile rozpoczną one leczenie we właściwym czasie. Zażywanie leków ARV zgodnie z zaleceniami znacznie redukuje prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na innych.

Testowanie w kierunku HIV powinno mieć charakter dobrowolny oraz powinno być prowadzone w odpowiednich warunkach, tak aby zachowane było prawo jednostki do prywatności i poufności.”

Szacuje się, że 30 - 35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

Polska po raz kolejny już jednoczy się z całą Europą podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Jest to dobra okazja, by odpowiedzieć na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia włączyło się w tę akcję, m.in. wspierając w działaniach Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie wraz z poradnictwem okołotestowym. W dniach 18 – 25 listopada większość PKD będzie pracowało częściej i dłużej. Aktualne informacje o godzinach pracy PKD w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl w zakładce „anonimowe i bezpłatne testy na HIV”.

 

Coś was łączy? Zrób test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania

Krajowe Centrum ds. AIDS kontynuuje też kampanię edukacyjną „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. W ramach kampanii  uruchomiona jest strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS, z którymi warto się zapoznać. W realizację kampanii włącza się szereg organizacji pozarządowych i portali ogólnopolskich, które w Światowym Dniu AIDS (1 grudnia) zamieszczą na swoich stronach internetowych Czerwoną Kokardkę – międzynarodowy symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS.  

Głównym celem kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV” jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób.

Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

 

 

wprowadzono: 17.11.2016

 

 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017

Rozmiar czcionek
Wysoki kontrast