TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Badania społeczne

Print Friendly, PDF & Email

Badania społeczne

Badanie obyczajowości i zachowań seksualnych młodzieży szkół warszawskich - 1998 r.

Badanie obyczajowości i zachowań seksualnych młodzieży szkół warszawskich przeprowadzone przez Janusza Halika z Zakładu Epidemiologii Instytutu Medycyny Społecznej AM w Warszawie w 1998 roku były częścią międzynarodowego badania Młodzież a AIDS w krajach Europy Środkowej i Wschodniej

W zamieszczonym poniżej opracowaniu przedstawiono większość tych wyników badania, które ilustrują wpływ obaw przed AIDS na konkretne zachowania seksualne młodzieży polskiej. Przede wszystkim zauważono, że zdecydowana większość tych badanych, którzy prowadzą już życie seksualne używa jakiś środków antykoncepcyjnych. Najczęściej jest to prezerwatywa – jednakże okazało się, że w znikomym stopniu jest ona używana jako środek zapobiegawczy przeciwko AIDS. Ci młodzi Polacy, którzy planują stosunek seksualny rzadko rozmawiają ze sobą na temat AIDS, uważają bowiem że nie jest to problem, który mógłby obchodzić ich osobiście. Znacznie częściej rozmowę taką inicjują dziewczęta niż chłopcy. Młodzież polska na ogół nie dopuszcza do siebie informacji o możliwości osobistego zakażenia wirusem HIV. Osób, które kiedykolwiek martwiły się, że są zakażone wirusem HIV jest niewiele – tylko 8% chłopców i 7% dziewcząt. 

Pomimo że tak niewiele badanych osób odnosi bezpośrednio do siebie zagrożenie wirusem HIV, to jednak są one przekonane, że ogół młodzieży nie docenia go. Aż 90% badanych jest przekonanych, że ich koledzy w zbyt małym stopniu obawiają się zakażenia wirusem HIV, a 75% uważa, że wszyscy młodzi ludzie podczas stosunków seksualnych powinni stosować prezerwatywę jako środek ochronny. 

Okazało się również, że tak prosty sposób uniknięcia zakażenia HIV jak odmowa uprawiania seksu zwłaszcza w trakcie przelotnych kontaktów towarzyskich jest bardzo zróżnicowany, zależny od płci osób badanych. Trudno jest odmówić uprawiania seksu aż 17% chłopców, a jedynie 1% dziewcząt. Łatwo zaś odmówić 17% chłopców i aż 47% dziewcząt. 

Atrybuty roli społecznej mężczyzny i kobiet dały o sobie znać zwłaszcza w przypadku odpowiedzi na pytanie o sposób zachowania wobec szkolnego kolegi, który okazał się być chorym na AIDS. Dziewczęta zdecydowanie częściej niż chłopcy gotowe są podtrzymywać kontakty z takim kolegą, a generalnie rzecz biorąc postawy ukierunkowane na odrzucanie chorych są wśród polskiej młodzieży bardzo rzadkie. 

Na zakończenie należy podkreślić, że polska młodzież wypada na tle innych badanych uczniów bardzo korzystnie. Liczba 17-latków, którzy rozpoczęli życie płciowe jest stosunkowo niewielka (35%) w porównaniu do np. młodych Bułgarów (ponad 80%). Pożyciu seksualnemu w Polsce towarzyszy dużo uczuciowości – stosunki płciowe są uprawiane przede wszystkim z osobami kochanymi, z którymi łączą silne więzy emocjonalne. 

Stosunek do osób zakażonych HIV jest raczej życzliwy lub też tolerancyjny. Wszystkie te cechy wyraźnie dominują wśród polskich dziewcząt, które wydają się być od chłopców bardziej romantyczne, szczere i otwarte.

wprowadzono: 16.10.2002

Załączniki

Załączniki

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content