1. Inauguracja kampanii edukacyjnej Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™.
Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 20 listopada 2014 r. rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™.
Przekaz tej kampanii społecznej kierowany jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.
2. Włączenie się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, odbywającego się w dniach 21 – 28 listopada 2014 r.
Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. Ważne jest także połączenie działań ekspertów z całej Europy zajmujących się na co dzień tematyką HIV i AIDS, aby wspólnie, jednym głosem zachęcali ludzi do wykonania testu w kierunku HIV i propagowali wczesną diagnostykę zakażeń.
W ubiegłym roku ponad 470 organizacji z całej Europy – także z Polski – wzięło udział
w Europejskim Tygodniu Testowania na HIV, dzięki czemu tysiące osób poznało swój status serologiczny.
Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV wspiera wiele międzynarodowych i europejskich organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. Krajowe Centrum ds. AIDS również włączyło się w tę akcję, m.in. wspierając w działaniach punkty konsultacyjno-diagnostyczne.
3. Organizacja konferencji prasowej
W związku z wyżej opisanymi aktywnościami Krajowe Centrum ds. AIDS zorganizowało 20 listopada o godz. 11:00 w Polskiej Agencji Prasowej konferencję prasową. Jej głównym celem było uświadomienie Polakom, że HIV może dotyczyć każdego, dlatego tak ważne jest testowanie w kierunku HIV i poznanie swojego statusu serologicznego.
4. Działania mające na celu promowanie testowania w kierunku HIV, skierowane do populacji ogólnej przebiegające pod hasłem: Coś was łączy? Zrób test na HIV.
- kampania billboardowa w całej Polsce (72 billboardy i scrolle),
- spoty w Metrze Warszawskim – infoscreeny (emisja przez10 dni).
XXI Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”
Krajowe Centrum ds. AIDS, wraz z Polską Fundacją Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” współorganizuje XXI Konferencję „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, która odbędzie się z okazji Światowego Dnia AIDS w dniach 1 – 2 grudnia 2014 r. w Warszawie. W corocznych konferencjach biorą udział osoby zainteresowane problematyką HIV/AIDS, reprezentujące różne dziedziny, praktycy i teoretycy, osoby żyjące z HIV, lekarze, przedstawiciele instytucji centralnych i samorządowych, reprezentanci organizacji pozarządowych, dziennikarze. Forum konferencyjne stwarza możliwości wymiany doświadczeń, uzyskania aktualnych informacji i inspirowania do nowych inicjatyw w zakresie programów HIV/AIDS oraz umożliwia bezpośrednią dyskusję nad najbardziej aktualnymi tematami.
5. Centrum przekazało bezpłatne materiały dotyczące profilaktyki HIV/AIDS do instytucji, organizacji, placówek oświatowych, gdzie będa się odbywały lokalne wydarzenia z okazji Światowego Dnia AIDS
wprowadzono: 28.11.2014