TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Informacje prasowe

Print Friendly, PDF & Email

Wydarzenia

Naukowcy z Australii deklarują, że koniec epidemii AIDS jest w ich kraju bliski

Koalicja wiodących badaczy HIV/AIDS, epidemiologów i grup społecznościowych Australii w  komunikacie opublikowanym 11 lipca 2016 roku ogłosiło osiągnięcie przełomu – dzięki sukcesowi terapii i profilaktyki niemal nie odnotowuje się zgonów na AIDS.

Wprawdzie obserwujemy ludzi, u których rozpoznanie zakażenia stawiane jest późno, niekiedy już wówczas, gdy pojawiają się objawy AIDS, to jednak zagrożenie AIDS dla zdrowia publicznego przekształciło się w wyzwanie dla profilaktyki” – powiedział Andrew Grulich, szef epidemiologii i profilaktyki w Kirby Institute, ośrodka nadzorującego HIV/AIDS.

W Australii rozpoznawanych jest około 1100 nowych przypadków zakażeń HIV rocznie, a Grulich szacuje, że około 15% z nich dotyczy osób będących już z zaawansowanym deficytem immunologicznym, definiowanym jako liczba komórek CD4 niższą od 200/mm3. „Większość z nich nie ma jeszcze AIDS, choć niektórzy już tak, ale niemal 100% u z nich włączana jest natychmiast terapia antyretrowirusowa i stan zdrowia większości z nich ulega poprawie”.

Ponad 35 000 osób zostało zakażonych HIV w Australii, od momentu rozpoznania pierwszego przypadku w 1982 roku. Spośród 11 000 chorych z AIDS zmarło 7 000.

Koalicja ekspertów w dziedzinie HIV/AIDS z Australii uznała, że obecnie jest czas na rozpoczęcie nowej ery kampanii przeciwko HIV z zadeklarowaniem sukcesu w zdrowiu publicznym, co ma miejsce po raz pierwszy na świecie. Grulich uważa, że są szanse na przekserowanie wysiłków Australii na eradykację HIV do roku 2020.  Powiedział, że ten cel „jest technologicznie możliwy wraz z postępem dotyczącym profilaktyki przedekspozycyjnej i terapii-jako-profilaktyki”.

Jednak mimo stabilnej liczby nowych zakażeń w ciągu ostatnich 3 lat, to rośnie ona stopniowo  o około 30% w porównaniu z najniższą liczbą w 1999 roku. Mimo to prewalencja zakażeń w Australii jest niska – wynosi 0,1% populacji, w porównaniu z innymi rozwiniętymi lub sąsiednimi krajami.

W celu zakończenia epidemii konieczne jest wcześniejsze rozpoznawanie i rozpoczynanie leczenia, a także rozpowszechnianie profilaktyki przedekspozycyjnej.

            Coopers A. Australian researchers declare an end to AIDS as a public health issue. Brit Med J, 2016;354:i3895.  (dostępny na stronie internetowej czasopisma 12.07.2016).

DRSz, 21.07.2016.

 

wprowadzono: 21.07.2016

 
 
Załączniki

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content