Kampania „Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS” rozpoczęła się w 2007 roku,
natomiast w 2009 roku została wznowiona.
Głównym celem kampanii jest zachęcenie kobiet planujących macierzyństwo i oczekujących dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV. Takie badanie może uchronić poczęte dziecko przed zakażeniem w przypadku, gdy zakażona jest matka.
Liczba kobiet zakażonych HIV na świecie rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsza i wynosi ok. 1%.
Wiedza o zakażeniu ciężarnej ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania działań zapobiegających zakażeniu dziecka. Zastosowanie leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz niekarmienie piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia
- podkreśla dr Anna Marzec - Bogusławska - Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV „(…) wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa.” Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga 98%.
Ambasadorką Kampanii została Małgorzata Glinka – znana siatkarka. W wywiadzie dla miesięcznika „M jak Mama” mówi o powodach objęcia przez siebie tej funkcji:
„To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę brać udział w tej kampanii. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że badanie w kierunku HIV można i warto zrobić, by uratować dziecko przed chorobą, dać mu normalne życie.
Powinniśmy zdać sobie sprawę, że to nie jest drobiazg, jakieś mało ważne badanie wykonywane przy okazji.
W wielu krajach to już standard - w Hiszpanii, we Włoszech czy USA badania w kierunku HIV są w pakiecie rutynowych badań obowiązkowych, wykonywanych u wszystkich ciężarnych.
Chciałabym, żeby każdy lekarz zalecał je kobietom w ciąży. Chciałabym, by tak samo było w Polsce. To bardzo poważna choroba i tak ją trzeba traktować, zwłaszcza że nigdy nie możemy być pewni wyniku w 100%. Warto być kobietą świadomą własnego stanu zdrowia.”
W ramach kampanii w 2009r. powstała nowa kreacja z wykorzystaniem wizerunku Ambasadorki Kampanii. Został on umieszczony w materiałach informacyjnych, takich jak:
26 maja 2009 r. odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca kampanię „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS”. Otworzyła ją Pani Ewa Kopacz, Minister Zdrowia, podkreślając rolę działań profilaktycznych w walce z epidemią HIV/AIDS.
W czasie jej trwania wypowiadała się profesor Magdalena Marczyńska - Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, profesor Stanisław Radowicki - Krajowy Konsultant w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, profesor Tomasz Niemiec – wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Ambasadorka Kampanii – Małgorzata Glinka oraz dr Anna Marzec - Bogusławska - Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Wraz z Małgorzatą Glinką na konferencję przybył jej mąż Roberto Mogentale, który poparł decyzję swojej żony o przyjęciu przez nią roli Ambasadora Kampanii.
Gościem konferencji była też Izabella Bukowska, aktorka teatralna oraz filmowa, która również wsparła idee kampanii. Na konferencję licznie przybyli przedstawiciele mediów i zaproszeni goście.