TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

HIV/AIDS

Print Friendly, PDF & Email

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

19-go maja 2024 (niedziela) w 1200 miastach w 110 krajach świata po raz 41 obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Mimo, że w różnych krajach dzień ten wygląda inaczej, jedno jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o tych, którzy stracili życie z powodu AIDS.

Osoby seropozytywne przypominają nam o sobie w tym dniu – że są równie ważne, że HIV ich nie definiuje, że mogą kochać i być kochane, podążać za marzeniami, zakładać rodziny i normalnie pracować, a także budować silną społeczność, która troszczy się o siebie nawzajem.

 

Świat, w którym chcą żyć wszyscy, również osoby zakażone, to świat wolny od uprzedzeń i tolerancyjny, wszyscy powinni być w nim doceniani, szanowani i akceptowani pod każdym względem, ponieważ są częścią społeczeństwa.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest organizowany od roku 1983 w każdą trzecią niedzielę maja. Koordynowany przez Global Network of People Living with HIV (GNP+), jest jedną z najstarszych i największych na świecie oddolnych kampanii poświęconych pracy na rzecz budowania świadomości o HIV na świecie. W wielu krajach jego obchody prowadzone są przez koalicję organizacji społecznych. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gnpplus.net

 

W naszym kraju także organizowane są wydarzenia związane z Memoriałem. Z inicjatywy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, od kilku lat tradycją stało się szycie patchworku pamięci, który następnie jest prezentowany w przestrzeni publicznej. Happening ten jednocześnie zachęca do aktywnej profilaktyki i edukacji związanej z HIV/AIDS, opieki nad osobami żyjącymi z HIV, przeciwdziałania stygmatyzacji.

 

Prezentacja efektu wspólnej pracy organizacji pozarządowych i innych instytucji z całej Polski odbędzie się w Warszawie, na Placu Zamkowym, w niedzielę, 19 maja o godz. 14.00.

Zapraszamy!

 

Wprowadzono: maj 2024

 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content