TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Informacje prasowe

Nowa strategia przeciwdziałania zakażeniom przenoszonym drogą płciową STIs

 Badania udowodniły, że występowanie zakażeń przenoszonych drogą płciową stanowi czynnik ryzyka zakażeń HIV. Wobec nowych i nasilających się zagrożeń zdrowotnych, w kwietniu 2024 roku Krajowe Centrum ds. AIDS, wspólnie z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), The European AIDS Clinical Society (EACS) i Centre of Excellence for Health, Immunity and Infections (CHIP) zainicjowało proces opracowania nowej strategii przeciwdziałania STIs dla naszego kraju.

Strategia ta będzie integralną częścią nowego Krajowego programu zapobiegania HIV i innym STIs oraz zwalczania AIDS na lata 2026 – 2030, opracowywanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z partnerami ze wszystkich środowisk: rządowych, samorządowych, pozarządowych oraz ekspertów i przedstawicieli osób zakażonych HIV.

 

Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, potrzebuje nowoczesnej strategii skutecznego przeciwdziałania STIs, m.in. ze względu na bardzo częste występowanie tych zakażeń w populacjach kluczowych, mobilnych oraz koinfekcji u osób zakażonych HIV a także ze względu na rosnącą liczbę zakażeń STI w populacji ogólnej w całej Europie, w tym w Polsce.

 

Działania związane z opracowaniem nowej strategii rozpoczęły się we wrześniu 2024 roku i zakończą w marcu/kwietniu 2025 r.

 

Eksperci z ECDC przygotowali ankietę do wypełnienia przez zainteresowanych, mające na celu wsparcie doradztwa ECDC w Polsce w zakresie opracowania modułu strategii. Aby mieć pewność, że proces ten zapewni dokładne informacje od jak największej liczby interesariuszy zaangażowanych w rozwój modułu STIs, do udziału w tej ankiecie zapraszono wielu partnerów krajowych. Ankieta miała na celu zebranie opinii na temat: a) bieżących wyzwań i luk w profilaktyce i opiece medycznej w Polsce oraz b) zaleceń i priorytetów w zakresie kształtowania krajowej strategii na przyszłość.

Ankiety dostępna była po zeskanowaniu kodu QR:

 

Kontakt z zespołem koordynującym wsparcie krajowe ECDC firmy CHIP pod adresem: countrysupport.rigshospitalet@regionh.dk

 

Opublikowano: 03.12.2024

Zaktualizowano: 13.12.2024

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content