logo

Testy na HIV

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą abyś dowiedział /dowiedziała się, czy jesteś zakażony/zakażona.

Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe.

Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli wykonywany jest test IV generacji, oznacza to, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV i antygenu p24 wirusa.
Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.

Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, iż pacjent jest zakażony HIV.

Zachęcamy abyś wykonał(a) test w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których możesz wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje Cię o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali razem z Tobą, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie Ci również towarzyszył podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić Ci jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz na stronie internetowej www.aids.gov.pl
Poza PKD badania możesz wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.

Pamiętaj, że to Ty decydujesz w jakich warunkach będziesz miał wykonany test.

Planując wykonanie testu w kierunku HIV, warto również żebyś przemyślał(a) wykonanie testu w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz HCV i HBV. Narażając się na zakażenie HIV, mogłeś(aś) narazić się na zakażenie także tymi chorobami. Test w ich kierunku będziesz mógł(a) zrobić w niektórych PKD, poradniach wenerologicznych oraz w większości laboratoriów diagnostycznych.

Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie musisz być na czczo).
Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.

Pytania, które mogą pomóc Tobie w podjęciu decyzji o wykonaniu testu w kierunku HIV:

 

Rozmiar czcionek
Wysoki kontrast