Prezentowana broszura przekonuje, że: Warto rozmawiać o HIV ze swoimi pacjentkami, ponieważ kobiety często nie wiedzą, że:
– są bardziej narażone na zakażenie HIV,
– hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają znacząco ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę, ale nie chronią przed HIV,
– jedynym środkiem o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu zakażeniom HIV jest prezerwatywa,
– pierwszy kontakt seksualny w życiu kobiety zwiększa ryzyko zakażenia, jeśli partner jest zakażony,
– gwałt zwiększa ryzyko zakażenia HIV,
– wszelkie stany zapalne narządów płciowych i choroby przenoszone drogą płciową zwiększają ryzyko zakażenia HIV,
– menopauza nie chroni przed HIV,
– istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV, jeśli w ciągu 48 godzin (w przypadku ekspozycji wysokiego ryzyka do 72 godzin – PTN AIDS 2013) zostanie rozpoczęte leczenie antyretrowirusowe.
Zakażenie HIV jest trudne do rozpoznania w najkorzystniejszym dla pacjentki momencie, czyli na samym początku. Również później objawy nie są jednoznaczne, pojawiają się i zanikają. Jednak korzyści z wczesnego wykrycia HIV w organizmie są nie do przecenienia. Zwłasza w przypadku kobiet planujących macierzyństwo, oczekujących dziecka lub będących młodymi matkami – w ich przypadku jedno badanie ratuje zdrowie aż trzech osób – matki, ojca oraz ich dziecka.
Broszura „HIV/AIDS dla ginekologów” oferuje wiadomości o zakażeniu HIV oraz praktyczne informacje o tym, kiedy i dlaczego należy zaproponować pacjentce test na HIV.
Broszura jest pakowana po 100 egz.