TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Publikacje​

Print Friendly, PDF & Email

HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych

Autor

Dorota Rogowska-Szadkowska,

Jacek Gąsiorowski

Data wydania

2015

Tematyka

HIV / AIDS

Wydanie

I

Jak czytamy w broszurze „HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych”: W krajach rozwiniętych, także w Polsce, większość osób, u których zakażenie HIV rozpoznano zbyt późno (w stadium AIDS) odwiedzała lekarzy w latach poprzedzających rozpoznanie, poszukując pomocy w dolegliwościach i objawach, które – oceniane retrospektywnie – w oczywisty sposób wiązały się z zakażeniem HIV.

W Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej i byłego ZSRR, wykonuje się mało badań przesiewowych w kierunku HIV. Cierpią na tym mężczyźni i kobiety, którzy we własnej opinii i w opinii lekarzy nie zaliczają się do populacji osób szczególnie narażonych na zakażenie. Kierowanie się w ocenie ryzyka stereotypami zamiast wiedzy oraz bagatelizowanie możliwości zakażenia i rozmiarów epidemii opóźnia moment wykrycia obecności wirusa HIV w organizmie, pogarsza rokowanie i zwiększa ryzyko wystąpienia sytuacji, w której nieświadoma zakażenia osoba przenosi je na partnera seksualnego/partnerkę seksualną, a w przypadku kobiet – na oczekiwane lub karmione piersią dziecko.

Zakażenie HIV jest trudne do rozpoznania w najkorzystniejszym dla pacjenta momencie, czyli na samym początku. Również w przewlekłym stadium zakażenia objawy nie są jednoznaczne, pojawiają się i zanikają. Jednak korzyści z wczesnego wykrycia HIV w organizmie są nie do przecenienia

Broszura „HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych” oferuje wiadomości o zakażeniu HIV, obrazie epidemii oraz praktyczne informacje o tym, jakie wyniki pacjenta oraz jakie jednostki chorobowe powinny zwrócić uwagę lekarza w kontekście rozpoczęcia diagnostyki zakażenia HIV.

Broszura „HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych” skierowana jest do lekarzy rodzinnych, ale z zawartych w niej informacji skorzystają lekarze wszystkich specjalizacji, a przede wszystkim ich pacjenci!

 

wprowadzono: 21.03.2016

Załączniki

Załączniki

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content