TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

POWIEDZ STOP WIRUSOM - 9 ulotek dotyczących zakażeń przenoszonych drogą płciową (STIs)

Autor

Bartosz Szetela

Łukasz Łapiński

 

 

 

 

Data wydania

2023

 

Tematyka

HIV, AIDS, STIs

Wydanie

II

W związku z potrzebą podnoszenia poziomu świadomości i wiedzy społeczeństwa, Krajowe Centrum ds. AIDS, we współpracy z dr. Bartoszem Szetelą i dr. Łukaszem Łapińskim, opracowało teksty ulotek, które dotyczą najważniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową (STIs). Każdą z nich  konsultowała merytorycznie prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

 

Opracowano 9 ulotek w ramach serii POWIEDZ STOP WIRUSOM, które dotyczą:

  1. HCV i HBV
  2. Kiły
  3. Rzęsistkowicy
  4. Świerzbu i wszawicy
  5. Chlamydia trachomatis i Mycoplasma genitalium
  6. HIV
  7. Rzeżączki
  8. Ziarniniaka wenerycznego pachwin
  9. Zakażeń przewodu pokarmowego przenoszonych drogą płciową (m.in. Lamblia intestinalis, Salmonella enterica, Shigella spp., wirusowego zapalenie wątroby typu A).

 

Celem każdej ulotki jest omówienie najważniejszych objawów danej jednostki chorobowej, możliwości zdiagnozowania i leczenia oraz sposobów zapobiegania. Warto podkreślić, że zakażenia przenoszone drogą płciową wpływają nie tylko na zdrowie człowieka, lecz także na jego ogólnie pojmowany dobrostan. W przypadku, gdy pozostają niezdiagnozowane czy nieleczone, niektóre z nich – dość banalne zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych – mogą spowodować szereg komplikacji, w tym długoterminowych problemów zdrowotnych, zaczynając od niepożądanych rezultatów dotyczących ciąży i jej rozwiązania do zakażeń noworodków, infekcji niemowlęcych oraz problemów w zakresie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

 

Należy przy tym pamiętać, że seksualność człowieka stanowi sferę intymną i jest dla niektórych tematem tabu. Osoba dotknięta problemem zakażeń przenoszonych drogą płciową często obawia się dyskryminacji, co wpływa negatywnie na chęć poszukiwania pomocy medycznej, a co za tym idzie, na dostępność świadczeń.

 

Dzięki ulotkom, które w przystępny sposób opisują aktualną wiedzę na temat danego zakażenia, Czytelnik ma możliwość zdobycia informacji w sposób komfortowy, w zaciszu domowym, co może skłonić go do refleksji nad własnym zdrowiem czy podejmowaniem ryzykownych zachowań, a w konsekwencji wpłynąć na aktywne podjęcie działań w celu minimalizacji rozwoju choroby i przenoszenia zakażenia, jak wykonanie testu czy wizyta u lekarza. 

 

 

 

 

wprowadzono: 27.12.2022

aktualizacja: 22.08.2023

 

 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content