TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Publikacje​

Print Friendly, PDF & Email

Wersja elektroniczna

Z doświadczeń wolontariuszki

Autor

Janina Ludawska

Data wydania

2015

Tematyka

HIV, AIDS, wolontariat

Wydanie

III

Książka to zbiór doświadczeń Janiny Ludawskiej, szwedzkiej i polskiej wolontariuszki, która przez 17 lat wspierała osoby żyjące z HIV – towarzyszyła im w szpitalach, odwiedzała w domach, dyżurowała w Domu Gościnnym, spotykała się z nimi w ośrodkach readaptacyjnych i więzieniach. Przez te wszystkie lata zajmowała się również profilaktyką HIV, organizowała spotkania dla studentów, młodzieży, pracowników i pracodawców, przybliżała ludziom problematykę HIV/AIDS, szerzyła idee wolontariatu i – nieodłącznie związanej z HIV – akceptacji dla różnorodności.

 

Mimo że Z doświadczeń wolontariuszki nie miały być historią HIV i AIDS, ale osobistymi doświadczeniami, to jednak dowiadujemy się z nich, jakie były początki HIV w Szwecji i w Polsce, ile wysiłku i pracy włożyli pionierzy wsparcia, edukacji i profilaktyki, aby HIV znormalniał, aby osoby zakażone przestały być traktowane jak obcy, aby zajmowanie się HIV nie polegało na izolowaniu ludzi zakażonych lub na straszeniu wizją strzykawek z zakażoną krwią. O HIV trzeba mówić stale, korzystając z wiedzy, nauki, doświadczeń. Bo milczenie o HIV jest dla wielu równoznaczne ze śmiercią. Bo każdy miesiąc ciszy to powrót do przeszłości, to przywołanie starych lęków.

 

O czym jeszcze są Doświadczenia? To prosta opowieść o byciu wolontariuszką, o nauce pomagania, nauce bycia z drugim człowiekiem, o radościach, sukcesach i niepowodzeniach, o przyjaźniach i rozstaniach, czasami o bezsilności. To opowieść o nadawaniu życiu znaczenia, o radzeniu sobie z własnym cierpieniem, o pokonywaniu ograniczeń i słabości. To nauka bycia Człowiekiem. I co najważniejsze: tego wszystkiego można się nauczyć. Bo każdy z nas może dokonać wyboru, żeby być z drugim człowiekiem.

 

Powyższa informacja o publikacji pochodzi ze wstępu do książki autorstwa Joanny Gałaj – prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”.

Publikacja jest pakowana po 10 egz.

 

 

wprowadzono: 11.07.2014

 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content