TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Współpraca międzynarodowa

Print Friendly, PDF & Email

Raporty

Raport epidemiologiczny HIV/AIDS surveillance in Europe 2013

Raport pt. HIV/AIDS surveillance in Europe 2013, został opublikowany wspólnie przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w listopadzie 2014 roku.

 

Trzy dekady od rozpoczęcia w Europie nadzoru epidemiologicznego nad HIV, zakażenia wirusem pozostają jednym z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego na naszym kontynencie. W 2013 roku, w 51 z 53 państw wchodzących w skład Regionu Europejskiego WHO, zanotowano łącznie 136235 nowych zakażeń HIV. W Europie występuje zróżnicowanie geograficzne jeśli chodzi o główne drogi zakażenia HIV. Główną drogą zakażenia HIV w Regionie Europejskim WHO są kontakty heteroseksualne, w przypadku Państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EEA) do zakażeń dochodzi najczęściej wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami, zaś w przypadku Europy Wschodniej w populacji osób stosujących narkotyki w iniekcjach. Jednocześnie w 2013 roku w 49 państwach Regionu Europejskiego WHO, zdiagnozowano 15789 przypadków AIDS.

 

Infografika: ilość nowych zakażeń HIV w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców w trzech strefach regionu europejskiego (region pod kontrolą WHO Europe obejmuje państwa Europy i kilka państw Azji).

 

 

 

 

W celu pobrania Raportu HIV/AIDS surveillance in Europe 2013 proszę kliknąć na miniaturę okładki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wprowadzono: 05.12.2014

 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content