TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Międzynarodowa inicjatywa Fast-Track Cities

W kwietniu 2022 roku Miasto Stołeczne Warszawa podpisało Deklarację Paryską i dołączyło do międzynarodowej inicjatywy Fast-Track Cities (FTC). Inicjatywa ta oparta jest na partnerstwie między miastami i gminami na całym świecie oraz organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania HIV i zakażeniom współwystępującym z HIV, w tym Międzynarodowym Stowarzyszeniem na rzecz opieki nad osobami chorymi na AIDS (IAPAC), Wspólnym Programem Narodów Zjednoczonych ds. walki z AIDS (UNAIDS), Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) oraz miastem Paryż. Ma ona na celu zwiększenie skuteczności działań programów prewencji HIV, zmniejszenie negatywnego wpływu stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z HIV oraz utworzenie wspólnej platformy internetowej do współpracy międzynarodowej i prezentacji lokalnych działań. W pracach Zespołu Roboczego ds. wdrażania inicjatywy FTC na terenie Polski bierze udział przedstawiciel Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Międzynarodowe porozumienie w sprawie inicjatywy FTC podpisano w Paryżu, 1 grudnia 2014 r. Jego sygnatariuszami byli merowie 26 dużych miast świata, którzy zobowiązali się do  działań na rzecz zakończenia epidemii AIDS do 2030 roku. Zobowiązali się także do przeciwdziałania chorobom współistniejącym z HIV tj. gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu C i B (HCV, HBV). Jednocześnie do zapewnienia stałego dostępu mieszkańców do testów, leczenia i profilaktyki oraz do przeciwdziałania dyskryminacji i stygmatyzacji osób zakażonych. Władze miast zobowiązały się także do cyklicznego opracowywania planów i raportowania działań oraz do budowania zasobów (ludzkich, finansowych) potrzebnych do skutecznej walki z HIV/AIDS oraz z chorobami współistniejącymi.

 

Duże miasta, odgrywają kluczową rolę w realizacji globalnej strategii UNAIDS 95-95-95 oraz strategii zakończenia epidemii AIDS do 2030 roku. Obecnie ponad połowa (zaś do 2050 roku, 60%) światowej populacji mieszka w dużych miastach, w których występuje bardzo wysoki odsetek osób zakażonych HIV i STI. Życie w mieście, zwiększa ryzyko zakażenia HIV i innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza w populacjach kluczowych. Około 25% światowej populacji osób HIV+ (38 mln) mieszka w 200 miastach, z tego: 156 miast w 30 państwach, odpowiada za 90% nowych zakażeń HIV. Równocześnie miasta posiadają przewagę komparatywną i oferują duże możliwości skutecznego działania na rzecz walki z AIDS. Istnieje tam możliwość szybkiego dotarcia do dużej liczby osób zakażonych. Miasta dysponują odpowiednią infrastrukturą, kadrą i przepisami; oferują wysokiej jakości  świadczenia w zakresie profilaktyki i leczenia HIV/AIDS; dysponują odpowiednim zapleczem edukacyjnym.

 

 

wprowadzono: 23.03.2023

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content