Trzeci Program Działań UE w Dziedzinie Zdrowia na lata 2014-2020 – promowanie zdrowia w Europie poprzez zachęcanie państw członkowskich do podejmowania współpracy w celu ulepszania polityki zdrowotnej z korzyścią dla obywateli.
W ramach tego Programu od 1 IX 2017 działa projekt INTEGRATE (HP-JA-2016), jego koordynatorem jest Dorthe Raben (CHIP Dania). W jego ramach Krajowe Centrum ds. AIDS wraz z 28 innymi instytucjami oraz organizacjami z Serbii oraz z 15 państw UE: (Chorwacja, Dania, Estonia, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Wielka Brytania) uczestniczą we wspólnej pracy prowadzonej na rzecz integrowania strategii z zakresu profilaktyki, testowania i leczenia HIV, wzw, gruźlicy oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową (ang. Joint Action on integrating prevention, testing and link to care strategies across HIV, viral hepatitis, TB and STIs in Europe – INTEGRATE – HP-JA-2016). Pod uwagę bierze się te cztery jednostki chorobowe z uwagi na: podobną drogę transmisji, a w przypadku gruźlicy z uwagi na koinfekcyjność i częste jej występowanie wśród populacji kluczowych.
Projekt INTEGRATE stanowi pochodną projektów wcześniejszych: COBATEST, Quality Action, OptTEST, Euro, HA-REACT, HEPCARE. Prowadzenie działań w ramach projektu zostało zaplanowane na lata 2017-2020.
Cel główny projektu INTEGRATE: zwiększenie liczby wczesnych diagnoz HIV/wzw/gruźlicy/zakażeń przenoszonych droga płciową oraz objęcie pacjentów działaniami profilaktycznymi, leczniczymi i opiekuńczym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów wywodzących się z populacji kluczowych o utrudnionym dostępie do świadczeń służby zdrowia. Głównym zadaniem projektu INTEGRATE będzie wykonanie oceny pracy narzędzi stosowanych przy diagnostyce jednej jednostki chorobowej (HIV) oraz włączaniu pacjentów HIV+ do systemu służby zdrowia mogą sprawdzić w przypadku pozostałych jednostek chorobowych (wzw, TB oraz STI).
Krajowe Centrum ds. AIDS, uczestniczy jako partner wiodący w trzech pakietach roboczych projektu, w tym w pakiecie WP8, jako jego wicelider:
1. Pakiet 5 (WP5): Integrating testing and linkage to care of STIs/HIV/HCV/TB – Integracja testowania oraz włączania zdiagnozowanych pacjentów STIs/HIV/HCV/TB do systemu służby zdrowia.
2. Pakiet 6 (WP6): Monitoring and evaluation to HIV, HCV and STIs testing and linkage to care – Monitoring i ewaluacja testowania w kierunku HIV, HCV oraz STIs oraz włączanie zdiagnozowanych pacjentów do system służby zdrowia.
3. Pakiet 8 (WP8): Capacity building – Budowanie kompetencji.
W ramach pakietów WP 5 i WP6, planowany jest udział Krajowego Centrum ds. AIDS (wspólnie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH) w działaniach pilotażowych, wspierających prace nad wykrywalnością HIV poprzez testowanie, wzw, gruźlicy i zakażeń przenoszonych drogą płciową w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, jak również mających na celu wzrost wykorzystania narzędzi służących testowaniu, a następnie utrzymaniu pacjenta w leczeniu przez placówki udzielające świadczeń medycznych.
W ramach pakietu WP8 planowane jest zorganizowanie trzech spotkań regionalnych: w Polsce, we Włoszech oraz Estonii, wykorzystujących narzędzia i tematy wypracowane w ramach pozostałych pakietów roboczych programu INTEGRATE.
Łączny budżet projektu to 2,4 miliony Euro, a ten przyznany na działania realizowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach Programu INTEGRATE wynosi 69 089,90 EUR, co stanowi równowartość około 290 000 złotych PLN, po przeliczeniu według kursu (1 EUR=4,2 PLN).
Warunkiem uczestnictwa w programie Joint Action było posiadanie środków finansowych na tzw. wkładu własnego. Państwa UE, w których dochód na głowę mieszkańca wynosi poniżej 90% średniej unijnej (np. Polska) mają prawo do dofinansowania działań z Komisji Europejskiej w wysokości do 80% (kryterium: exceptional utility).
Kraje biorące udział w projekcie INTEGRATE: