Witamy w poradni internetowej HIV/AIDS

Szukasz odpowiedzi na trudne pytania?
Potrzebujesz informacji? Pomożemy Ci!
NAPISZ do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Gwarantujemy Ci anonimowość i bezpłatną pomoc

Każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 800 zakażeń HIV.
Na świecie każdego dnia zakaża się około 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Codziennie w Polsce 2 - 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.
Problem HIV/AIDS dotyczy każdego, bez względu na wiek, wykształcenie, wykonywany zawód czy orientację seksualną. Przed zakażeniem chroni znajomość dróg zakażenia i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia.
HIV nie przenosi się przez pocałunek. Ślina nie jest materiałem zakaźnym.
HIV znacznie łatwiej przenosi się z mężczyzn na kobiety niż z kobiet na mężczyzn.
Prezerwatywa dobrej jakości, właściwie założona, używana od początku do końca kontaktu seksualnego zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
Wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków ARV pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV aż do późnej starości i naturalnej śmierci.
HIV poza organizmem szybko ginie. Niszczą go wszelkie środki dezynfekcyjne, także woda z mydłem.
Osoby zakażone HIV mogą mieć zdrowe dzieci, pod warunkiem, że wiedzą o swoim zakażeniu i pozostają pod opieką specjalisty. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą ponad 99%.
HIV nie można rozpoznać po wyglądzie człowieka. Średnio przez 8-10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie.
Jedynym środkiem o sprawdzonej skuteczności w zapobieganiu zakażeniu HIV oraz innym chorobom przenoszonym drogą płciową są prezerwatywy.
Osoba zakażona HIV ma obowiązek poinformowania o swoim zakażeniu wyłącznie partnera seksualnego/partnerów seksualnych.
Istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV: poprzez kontakty seksualne, poprzez zakażoną HIV krew i z zakażonej HIV matki na jej dziecko.
HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, więc nie zakazisz się nim od psów, kotów lub innych zwierząt.
Komary nie przenoszą HIV.
Mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny.
Nie ma ryzyka zakażenia HIV przy korzystaniu ze wspólnych naczyń, wspólnej łazienki czy ubikacji, podczas pływania w basenie itp.
Previous slide
Next slide

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak uniknąć zakażenia HIV lub obawiasz się, że się zakaziłeś? Jeżeli nie wiesz co robić. Jeżeli pytanie dotyczy Ciebie, Twojego partnera/partnerki (partnerów), znajomych, rodziny – NAPISZ. Nasi specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Odpowiedzi wysyłamy w ciągu 24 godzin od wpłynięcia do nas pytania. Czasem jednak może się zdarzyć tak, że na odpowiedź będzie trzeba poczekać 2-3 dni – prosimy wtedy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Skip to content