TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

HIV/AIDS

Print Friendly, PDF & Email

HIV/AIDS A PRZEKŁUWANIE USZU I INNYCH CZĘŚCI CIAŁA

                Wirus HIV przenoszony jest przez krew. Dlatego wszelkie zabiegi wymagające przerwania ciągłości skóry, podczas których może dojść do przedostania się krwi innej osoby, znajdującej się na nakłuwającym narzędziu, mogą stwarzać pewne ryzyko przeniesienia zakażenia.

 

                Zanim podejmie się decyzję o przekłuciu uszu czy innych części ciała, poddaniu zabiegom akupunktury, wykonaniu tatuażu najpierw warto upewnić się, że zabieg będzie wykonywany sterylnym sprzętem jednorazowego użytku, a jeśli to niemożliwe, sprzętem dokładnie wysterylizowanym. Wprawdzie zakażeń HIV przeniesionych w ten sposób nie obserwowano na świecie zbyt wielu, jednak prawdopodobieństwo istnieje.

                Miejscem, w którym dokonywanie tatuaży na pewno nie jest bezpieczne jest więzienie, w którym trudno o sterylny sprzęt do jego wykonywania, więc jedno narzędzie używane jest przez wiele osób. Nie ma też warunków na jego sterylizację.

 

                W Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, w których testy w kierunku HIV wykonywane są bezpłatnie i anonimowo, dość często pojawiają się osoby przerażone możliwością zakażenia, gdyż dopiero po poddaniu się takim zabiegom zaczęły się zastanawiać, czy przeprowadzono je w sposób dla nich bezpieczny. Jednak odpowiedź na pytanie, czy nie doszło do zakażenia, uzyskać można dopiero po 6. tygodniach od zabiegu, czyli po upływie czasu potrzebnego do powstania przeciwciał anty-HIV w ilościach dających się wykazać testami diagnostycznymi 4. generacji. Dopiero po tym czasie wynik ujemny testu potwierdza, iż rzeczywiście nic złego się nie stało.  Zamiast przez 6 tygodni umierać ze strachu lepiej wcześniej sprawdzić, czy jest bezpiecznie.

               

Dorota Rogowska-Szadkowska

październik 2016 r.

 

wprowadzono: 18.10.2018

aktualizacja: sierpień 2022

 
 
 

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content