TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
*połączenie bezpłatne

Informacje prasowe

Print Friendly, PDF & Email

Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS, 2015 Candlelight Memorial, 17.05.2015 r.

Już w najbliższą niedzielę, 17 maja 2015 r. po raz 33 w 110 krajach świata zostanie zapalone symboliczne światełko upamiętniające osoby, które zmarły z powodu AIDS. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS, 2015 Candlelight Memorial jest jedną z największych i najstarszych kampanii społecznych organizowanych w ramach programu Global Health Council .

W tym roku obchody będą przebiegać pod hasłem autorstwa Światowej Sieci Osób Żyjących z HIV (GNP): „Wspierając przyszłość – Supporting the future”.

Suzette Moses-Burton, Dyrektor Wykonawczy GNP argumentuje: – „zmiany wprowadzane do światowej strategii AIDS zmuszają osoby żyjące z wirusem do przyjęcia wspólnego frontu wobec urzeczywistnienia zrównoważonej walki z AIDS. Gdzie są na to pieniądze? Gdzie poszanowanie naszych praw? Gdzie wsparcie dla działań kierowanych do społeczności?”.

Istotny problem światowy to spadek poziomu środków finansowych przeznaczonych na odwrócenie trendów epidemii, obecnie funduszy nie starcza nawet na pokrycie bieżących potrzeb osób zakażonych. Palącymi kwestiami pozostają: wciąż obecna w wielu krajach świata kryminalizacja osób HIV+ oraz wysoki poziom przemocy jakiej doświadczają zakażone kobiety.

„17 maja oddając hołd tym, którzy odeszli z powodu AIDS chcemy zmobilizować wszystkie osoby żyjące z wirusem do tego aby aktywnie upomnieli się o zrównoważony plan walki z epidemią – taki, który zagwarantuje finansowanie służby zdrowia, będzie promował prawa człowieka dla wszystkich ludzi oraz taki, który zapewni aktywny udział w prowadzonych działaniach samych zakażonych” – kontynuuje Moses-Burton.

Krajowe Centrum ds. AIDS zaprasza do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS przygotowanego w Polsce przez organizacje pozarządowe.Ten dzień i realizowane wydarzenia stanowią okazję do zademonstrowania wsparcia dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS. Mimo, że w różnych krajach dzień ten wygląda inaczej, jedno jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o tych, którzy stracili życie z powodu AIDS.

Warszawa

Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” po raz trzeci zorganizowało akcję społeczną 100zdjec.pl. Po odwiedzeniu specjalnej strony internetowej należało wgrać swoje zdjęcie jako gest solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Zdjęcie wraz z osobistym komentarzem stanowi jeden ze 100 elementów Czerwonej Kokardki – międzynarodowego symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS, która zostanie zaprezentowana 17-go maja 2015 roku, podczas centralnych obchodów Memorial AIDS Day 2015.o godz. 15:00, na „patelni” przylegającej do stacji Metro Centrum w Warszawie.

Gdańsk

Co roku Fundacja „Pomorski Dom Nadziei” organizuje spotkanie przy kościele Św. Jana w Gdańsku.

W tym roku Fundacja zaprasza wszystkich 17 maja po mszy świętej o godzinie 12, odprawionej m.in. w intencji zmarłych na AIDS, na wypuszczenie w niebo 200 czerwonych baloników wypełnionych helem. Baloniki będą rozdawane przez wolontariuszy przy wyjściu z kościoła, i uwolnione na umówione hasło.

 

wprowadzono: 13.05.2015

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022

Skip to content