Wspólne działania Unii Europejskiej na rzecz zapobiegania HIV i ko-infekcjom oraz redukcji szkód (HA-REACT)
W dniach 14-15 stycznia 2016 roku w Wilnie, odbyło się spotkanie rozpoczynające program wspólnych działań Unii Europejskiej na rzecz zapobiegania HIV i ko-infekcjom oraz redukcji szkód (EU Joint Action on HIV and co-infection prevention and harm reduction). Nadrzędnym celem programu HA-REACT jest poprawa profilaktyki HIV i infekcji powiązanych, zwłaszcza gruźlicy (TB) i wirusowego zapalenia wątroby, wśród osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach (PWID). Trzyletni program został uruchomiony pod koniec 2015 roku i jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej (UE). HA-REACT realizuje 23 partnerów z 18 państw członkowskich UE, których wspomagają partnerzy współpracujący, wśród nich: Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Program wdrażany jest przede wszystkim w trzech państwach: na Litwie, Łotwie i na Węgrzech (tzw. państwa priorytetowe programu), zaś narzędzia oraz rekomendacje wypracowane w trakcie realizacji mają posłużyć wszystkim państwom członkowskim UE.
Cele cząstkowe programu HA-REACT:
- znacząco przyczynić się do eliminacji HIV oraz do ograniczenia przypadków gruźlicy (TB) i wirusowego zapalenia wątroby typu C, wśród osób stosujących narkotyki w iniekcjach (PWID) w Unii Europejskiej do roku 2020. Cel ten jest zgodny z przedmiotowymi planami działań strategicznych Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, UNAIDS oraz Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Narkotyków i Przestępczości;
- pomóc tym państwom UE, w których występują ograniczenia w prowadzeniu skutecznych i opartych na dowodach naukowych działań zapobiegawczych lub gdy działania te nie są wdrażane na odpowiednio szeroką skalę;
- zachęcić wszystkie państwa członkowskie UE do realizowania kompleksowych i wysokiej jakości programów redukcji szkód, będących istotnym elementem strategii poprawy profilaktyki i leczenia HIV, gruźlicy i wirusowego zapalenia wątroby.
Działania realizowane w ramach poszczególnych pakietów roboczych HA-REACT, będą skoncentrowane wokół tematu zwiększania dostępności testów w kierunku HIV, gruźlicy i wirusowego zapalenia wątroby dla osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach, włączenia tychże osób do systemu służby zdrowia, pokonywania barier, uniemożliwiających zwiększanie zasięgu programów redukcji szkód oraz poprawy tychże programów, poprawy świadczeń zdrowotnych w zakładach penitencjarnych, a także promowania opieki zdrowotnej nakierowanej na PWID.
Budżet programu: 3.7 miliona EUR.
HA-REACT, koordynowany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej z Finlandii i prowadzony przez Komitet Sterujący, składający się z liderów poszczególnych pakietów roboczych.
Organizacje partnerskie programu, w tym Krajowe Centrum ds. AIDS, reprezentują następujące państwa UE: Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Polska, Portugalia, Słowenia, Hiszpania.
Krajowe Centrum ds. AIDS, jako partner wiodący uczestniczy w dwóch pakietach roboczych:
Pakiet 6: Harm reduction and continuity of care in prisons (WP6).
Pakiet 8: Sustainability and long-term funding (WP8).
Link do oficjalnej strony projektu: www.hareact.eu